آهنگ‌هایی که باعث خودکشی بودند !

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
نوشته

نویسنده

عجیب نیست که انسان آواز، موسیقی و آهنگی را بشنود و غم و اندوه عمیقی را احساس کند و در دریایی از افسردگی فرو برود، تا جایی که بزند زیر گریه. شاید آن آهنگ خاطرۀ زیبای نامکرر یا عاطفه‌ای خفته در قلب را زنده می‌کند. اما آیا تا‌به‌حال شنیده‌اید که یک آهنگ انقدر غمگین باشد که شنونده را به‌سوی مرگ بکشاند و باعث خودکشی شود؟

۱) آهنگ «پال کالمار»

 

موسیقی «یکشنبۀ غمگین» (Gloomy Sunday) را که به «خودکشی مجارستانی» (Szomorú Vasárnap) هم معروف است، اولین‌بار پیانیست و آهنگساز مجارستانی، «رژو شرش»(Rezső Seress) ، ساخت. پس‌از‌آن «پال کالمار» (Pál Kalmár) شروع به خواندن روی این موسیقی کرد و این ترانه را برای اولین‌بار در سال ۱۹۳۳ منتشر کرد. عنوان شعر اصلی، «جهان رو به پایان» (Vége a Világnak) بوده که دربارۀ ناامیدی ناشی از جنگ است. «لازلو جاور» (László Jávor) اشعارش را با عنوان یکشنبۀ غمگین (Szomorú Vasárnap) سروده است که شخصیت داخل شعر قصد دارد پس‌ از مرگ معشوقش، خودکشی کند.

یکشنبه غمگین را برای اولین‌بار در سال ۱۹۳۶ «هال کمپ»(Hal Kemp) به‌همراه اشعار انگلیسی «سام لوئیس» (Sam M. Lewis) به‌صورت استدیویی ضبط کرد. گرچه این آهنگ را افراد مختلفی خوانده‌اند، معروف‌ترین نسخۀ آن با صدای «بیلی هالیدی» (Billie Holiday) است که در سال ۱۹۴۱ اجرا شد. این آهنگ را می‌توانید در یوتیوب بشنوید. بی‌بی‌سی‌، پخش موسیقی بیلی هالیدی را به‌خاطر هم‌زمانی با حال‌وهوای ایام جنگ‌ جهانی ممنوع کرده بود. ممنوعیتی که در سال ۲۰۰۲ برداشته شد. در اینجا می‌توانید فهرست آهنگ‌هایی که تا امروز توسط بی‌بی‌سی ممنوع شده است، مطالعه کنید.

دربارۀ این موسیقی نامتعارف و پرسروصدا نظریات متفاوتی ارائه شده است. گروهی خودکشی‌ها را مربوط به شرایط سخت آن دوره می‌دانند و گروهی آن را به خود موسیقی نسبت می‌دهند.

۲) آهنگ «مورات ککیلی»

آهنگ عاشقانۀ «مورات ککیلی» (Murat KEKİLLİ) به نام «همین امشب می‌میرم» (Bu Akşam Ölürüm) باعث خودکشی حدود ۴۳نفر در سراسر ترکیه شد. آماری که پیش‌ از این به‌خاطر اختلاف‌نظرها بین جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و… در خبرها کمتر یا بیشتر اعلام شده بود. چراکه بعضی از این صاحب‌نظران معتقد بودند علت خودکشی یا فوت‌شدن، چیزی غیر از این آهنگ است.

این خبرها باعث شد که پخش ترانه‌های مورات برای مقطعی در ترکیه ممنوع اعلام شود؛ اما مورات با حضور در یکی از بزرگ‌ترین و پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دربارۀ عشق عمیقی که باعث سرودن این ترانه شده بود صحبت کرد و صحبت‌های او باعث شد موضع‌گیری‌ها دربارۀ این قطعۀ موسیقی از بین برود و مورات به یکی از خواننده‌های بسیار محبوب ترکیه‌ای تبدیل شود. موسیقی این اثر جزو تأثیرگذارترین موزیک‌های دنیا شناخته شده است که تأثیرگذاری عمیقی در شنونده ایجاد می‌کند و مخاطب را با خودش همراه می‌کند.

پیش‌ از مورات، این رکورد با ۳۲ مورد خودکشی در اختیار آهنگ «درد‌کشیدۀ من» (Belalım Benim) از امراه اردوغان (Emrah Erdoğan) بود که ترانۀ معروف مورات، توانست در مدت‌زمان خیلی کم این رکورد را بشکند.

جالب است که بدانید ورژن اصلی این آهنگ در یوتیوب بیش‌ از ۱۰میلیون بار بازدید شده است.

۳) آهنگ «بازی پوکمون»

 

داستان از سال ۱۹۹۶، بعد از انتشار بازی Pokémon Red and Blueشروع شد. شایعاتی بودند که طبق آن‌ها هنگامی که این بچه‌ها به مرحله‌ای از بازی به نام «شهر اسطوخدوس» (Lavender Town) می‌رسیدند، اقدام به خودکشی کرده و اکـثر بچه‌ها خودشان را حلق‌آویز می‌کردند یا از ارتفاع به پایین می‌انداختند.

البته به‌خاطر بنفش‌رنگ‌بودن اسطوخدوس به این مرحله شهر بنفش هم می‌گویند.

بررسی‌های موجود نشان داد که فرکانس‌های موجود در موسیقی و آهنگ این مرحله عامل خودکشی این کودکان هستند! درواقع فرکانس‌هایی در این آهنگ وجود داشتند که تنها گوش کودکان کم‌سن‌وسال که حساس‌تره، قادر به شنیدنشان بود. این فرکانس‌ها روی بافت‌های مغزی کودکان تأثیر منفی گذاشته و درنهایت موجب خودکشی ناخواستۀ آن‌ها می‌شده است. بقیۀ کودکانی هم که از خودکشی جان سالم به در بردند، از شنیدن فرکانس‌های موجود در آهنگ ساعت‌ها دچار سردرد شده بودند.

شهر اسطوخدوس در آخر باعث خودکشی بیش از ۲۰۰ کودک شد و تعداد زیادی از کودکان را به سردرد و آسیب‌های مغزی دچار کرد. این وقایع ناخوشایند ناشی از نسخۀ اصلی و اولیۀ Pokémon بود و بعد از این وقایع ناگوار، موسیقی متن مرحلۀ شهر اسطوخدوس ویرایش شد و آن خودکشی‌های عجیب پایان یافت.

بعد از این جریانات، در سال ۲۰۱۲ ویدئوهایی منتشر شد که نشان می‌داد افراد دارند تلاش می‌کنند نسخۀ اصلی موسیقی متن شهر اسطوخدوس را بررسی کنند؛ اما در آخر تنها نوشته‌هایی به خط Unown (الفبایی ابداعی در دنیای پوکمون) نمایان شد که پس‌ از ترجمه، عبارت «LEAVE NOW» از آن نوشته استخراج شد با ‌معنای «همین حالا اینجا رو ترک کن!»

واکنش ها

6 نظر در مورد “آهنگ‌هایی که باعث خودکشی بودند !

پاسخی بگذارید