8+

خوشحالی یکی از امتیازاتی است که در زندگی به آسانی دارا نمی شویم که مردم اسپانیا آنرا به خوبی درک می کنند و جشنواره هایی مانند جشنواره مبارزه با مواد غذایی که در چهارشنبه آخر آگوست هر سال در شهر( بونول ) در نزدیکی والنسیا در اسپانیا برگزار می شود. هزاران هزار نفر از مردم از همه جای دنیا راهی می شوند تا در این بزرگترین مبارزه با مواد غذاییدر جهان شرکت کنند که در آن بیش از صد تن گوجه فرنگی بیش از حد رسیده در خیابان ها ریخته می شوند.

مبدا پیدایش جشن گوجه فرنگی

در آخرین چهارشنبه ی ماه آگوست 1945، هنگام برگزاری یک فستیوال در اسپانیا، اتفاقی افتاد که داستان جنگ گوجه ای را رقم زد. در این فستیوال عروسک های بزرگ و غول پیکری را در سطح شهر نمایش می دادند، و تماشاگران زیادی برای تماشای این فستیوال به خیابان ها آمده بودند، در میان تماشاگران چند جوان نیز بودند، که می خواستند در میان عروسک های غول پیکر با حرکات عجیب جلب توجه کنند، سرانجام در اثر تحرک و جنبش جوش زیاد به یکی از تماشاگران خوردند و همین موضوع آن فرد را بشدت عصبانی کرد، تماشاچی خشمگین که به دنبال ادب کردن آن ها بود، هر چه پیدا می کرد بر می داشت و به سمت جوان ها پرتاب می کرد، مردم نیز با دیدن این صحنه عصبانی شدند و آن ها هم شروع به حمله کردند، آن ها هر چه به دست شان می رسید پرت می کردند، در هنگام این جنگ و جدل به بازار میوه ای که در نزدیکی محل بود، رفتند و با پرتاب کردن میوه ها جنگ را ادامه دادند، مقدار زیادی از میوه ها را گوجه فرنگی تشکیل می داد، بنابراین طولی نکشید که همه جا پر از گوجه شد. مردم آن قدر به سمت هم گوجه پرتاب کردند، که پلیس دخالت کرد و به جنگ گوجه فرنگی پایان داد. در این نبرد حتی مردمی که در خانه بودند به بیرون آمده و وارد این جنگ و دعوا شده بودند، همین جا بود که این جوانان فستیوالی را بنیان گذاشتند که امروزه یک فستیوال شناخته شده و محبوب است. این صحنه به قدری برای مردم جذاب بود که سال بعد نیز در همین زمان گرد هم جمع شدند و به پرتاب گوجه پرداختند، تا جایی که این رسم عجیب تبدیل به یک گردهمایی پرشور و نشاط سالانه شد.

هزینه ی ورود به جشن گوجه

به یاد داشته باشید که باید بلیط داشته باشید!

درابتدا ورود به جشن گوجه رایگان بود؛ ولی به مرور زمان که این جشنواره به یک فستیوال بین المللی و جاذبه ی توریستی تبدیل شد، برای ورود به آن هزینه ای در نظر گرفته شد. هزینه ی بلیط ورود به این جشن 10 یورو می باشد.
برای برگزاری جشنواره ی جهانی گوجه هزینه های زیادی صرف می شود، اما با این وجود جشنواره لاتوماتینا هر سال با علاقه و هیجان بیشتری برگزار می شود، این شور و شوق تنها یک مسئله را بیان می کند، و آن این که نیازانسان ها به شادی های کودکانه و بی آلایش هرگز پایانی ندارد.

جشنواره لا توماتینا؛ La Tomatina

قبل از آشنا شدن با جشنواره ی گوجه ای ، تصور بیشتر افراد بر این است، که ریشه و اساس این فستیوال یک جشن ملی و شاد است، اما در واقع ریشه ی این جشن به یک دعوا ی خیابانی برمی گردد. دعوایی که به یک جنگ هیجان انگیز مبدل شده و نه تنها هر سال برگزار می شود، بلکه از همه جای دنیا هم شرکت کننده می پذیرد. این جشنواره ی شاد و هیجان انگیز هر سال در اواخر ماه آگوست در دهکده ی بونیول که یکی از توابع والنسیای اسپانیاست، برگزار می شود، و هزاران نفر در آن شرکت می کنند. این جشنواره همیشه در چهارشنبه ی آخر ماه آگوست برپا می شود، و اغلب از ساعت 11 صبح تا 1 ظهر طول می کشد. این جشنواره که از سال 1945 در این دهکده برگزار می شود، در حال حاضر یکی از جاذبه های توریستی اسپانیا به شمار می رود، به همین دلیل چند روز پیش از برپایی جشنواره همه ی اسپانیا، مخصوصا شهرهای اطراف والنسیا در جنب و جوش هستند تا برای این جنگ سرخ گوجه فرنگی تهیه کنند. این جشنواره در ابتدا یک جشنواره ی محلی بود، بنابراین نیاز به این همه تدارکات نداشت، اما به تدریج آن قدر مورد استقبال قرار گرفت که اکنون به بهترین شکل ممکن برپا می شود، و مسئولین والنسیا به شدت تلاش می کنند، تا این جشن را به خوبی سازماندهی و مدیریت کنند. با مشهورتر شدن این فستیوال طبعا بر تعداد شرکت کنندگان خارجی نیز افزوده می شود، و حضور آن ها در این جشنواره آن را به یکی از معروفترین فستیوال های بین المللی مبدل کرده است. به طوری که در سال 2017 تعداد 22000 نفر در این جشن شرکت کردند، و در طی یک ساعت در حدود 150 تن گوجه مصرف شد.

در اوایل دهه ی پنجاه میلادی فستیوال محبوب لاتوماتینا بنا به دلایلی من جمله هدر رفتن گوجه ممنوع اعلام شد، در آن زمان عده ی زیادی از مردم دهکده با انجام آن مخالف بودند، اما شرکت کنندگان به این موضوع اهمیتی نمی دادند، و از این جنگ ابداعی تازه دست برنمی داشتند. با این حال این جشنواره تا سال 1959 به طور رسمی اجرا نشد، سرانجام در همین سال بود که فستیوال لاتوماتینا تصویب و قانون مند شد.
در سال 2002 این جشنواره آن قدر گسترش یافت، که مسئولین والنسیا آن را فرصتی برای جذب توریست دیدند، و برای پذیرایی از گردشگران تمهیدات زیادی را مهیا کردند.

قوانین فستیوال گوجه اسپانیا

به مرور زمان و با توجه به مشکلاتی که کم کم خودشان را نشان دادند، برای افرادی که در این جشن شرکت می کنند قوانینی وضع شد تا کسی آسیب نبیند و همه فقط به شادی و نشاط فکر کنند. این قوانین توسط شورای بونول تنظیم شده و فرد خاطی از جشن اخراج می شود.

قوانین از این قرار هستند:

 • شرکت کننده ها، تنها مجاز به پرتاب گوجه فرنگی هستند و پرتاب بطری و اشیای سخت و آسیب زا ممنوع است.
 • پرتاب پیراهن و لباس به یکدیگر ممنوع است.
 • گوجه ها نباید سفت باشند و ترجیحا باید خوب هم خورده باشند تا پرتاب آن ها به فرد آسیبی وارد نکند.
 • فاصله ی ایمنی با کامیون ها باید رعایت شود.
 • پایان زمان فستیوال با شلیک هوایی اعلام می شود و همه باید پس از شنیدن صدای دومین شلیک از حرکت بایستند.
 • همه باید از دستورات ماموران امنیتی حاضر پیروی کنند.
 • پاره کردن لباس یکدیگر ممنوع است.

     (مشاوره مفیدی که به شما کمک می کند)

 • در این بخش توصیه های مهمی دارم که پیش از حضور در جشنواره ی لاتوماتینا باید آن ها را بدانید و انجام این کارها و رعایت این نکات باعث لذتبخش تر شدن سفر و گردشتان خواهد شد:-کفش های مقاوم بپوشید و از پوشیدن دمپایی خودداری کنید زیرا احتمال آسیب دیدن انگشتان پا در این جشن زیاد است.-لباس های قدیمی خود را بپوشید زیرا لباس هایتان پس از این جشن حسابی کثیف شده و از بین می روند.-از عینک های محافظ استفاده نمایید تا گوجه ها به چشمانتان آسیب نرسانند.

  -دستمال تمیز همراه داشته باشید تا پس از پایان مسابقه بتوانید صورتتان را با آن تمیز نمایید.

  -اگر قصد عکاسی دارید حتما دوربین ضد آب همراه داشته باشید.

  -از امنیت محل اقامتتان در بونول اطمینان حاصل کنید زیرا هتل های زیادی در این دهکده و والنسیا امنیت کافی و مناسب را ندارند.

  -تا به حال گزارشی حاکی از این که برخورد گوجه باعث آسیب زدن به کسی شده باشد وجود نداشته است.

  -تماس با گوجه فرنگی، آن هم به مدت زیاد باعث ایجاد حساسیت در افراد زیادی می شود پس اگر شما هم پوست حساسی دارید، به هیچ وجه در جشنواره ی لاتوماتینا شرکت نکنید.

پس از اتمام جنگ گوجه ای

جشن لا توماتینا در میدان اصلی دهکده ی بونول برپا می شود و اینجاست که پس از پایان مبارزه، سراسر با گوجه پوشیده می شود. هزاران نفر در لا توماتینا شرکت کرده اند و تمامی بدن و لباس هایشان آغشته به گوجه فرنگی های قرمز رنگ است، آن ها نیاز دارند که هرچه سریع تر خود را از شر این گوجه های مزاحم خلاص کنند.

دهکده ی بونول وسعت کمی دارد و تجهیزات مدرن و پیشرفته ای برای شست و شو و نظافتِ این جمعیت زیاد را در خود ندارد، به همین خاطر، شرکت کننده ها برای تمیز کردن بدن هایشان باید از شلنگ های آتش نشانی کمک بگیرند. پس از اتمام جشنواره، ماشین های آتش نشانی در میدان اصلی بونول جمع شده و به حضار آب می پاشند تا گوجه ها را از سر و صورتشان دور کنند. در این گیر و دار، بعضی ها ترجیح می دهند با آب تنی در استخر لاس پنهانس (los peñones) که فاصله ی چندانی با میدان اصلی شهر ندارد، خود را تمیز کنند و یا به هر حوض و حوضچه ای که در نزدیکیشان باشد، پناه ببرند.

شاید در پایان جشن و بعد از شستشو افرادی را در حال کِرِم زدن به بدن هایشان ببینید؛ این افراد، با وجود حساسیت های مختلفی که نسبت به گوجه فرنگی دارند، در جنگ گوجه ای شرکت کرده اند و حالا برای رهایی از خارش و سوزش پوستشان، باید از کرم و پمادهای مختلف استفاده کنند!