10+

(قطار) Caterpillar

این ایده که مورد توجه بسیاری از کارشناسان حوزه حمل و نقل قرار گرفته است، قطار به جای حرکت بر روی ریل هایی که بر روی زمین نصب شده اند، از روی ساختار قوسی شکلی که در ارتفاع چند متری زمین تعبیه شده است، حرکت می کند. بدین ترتیب، هیچ فضایی بر روی زمین برای حرکت این قطار اشغال نمی شود و به تبع، فضای بیشتری برای تردد اتومبیل ها ایجاد خواهد شد. این طرح توسط شرکت Jacob Innovation مطرح شده و توانست در سال جاری میلادی، جایزه مسابقه MIT Climate CoLab را در رقابت با ۲۸ طرح دیگر، از آن خود کند.

(اتوبوس) Straddling

این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ مطرح شد که در آن زمان چندان هم مورد استقبال متخصصان این حوزه قرار نگرفت. اما طولی نکشید که تولیدکنندگان چینی، نمونه اولیه این اتوبوس را تولید و به منظور انجام مراحل آزمایشی، روانه خیابان های این کشور کردند. این اتوبوس الکتریکی، همانند تونلی طراحی شده است که مسافران به کابین تعبیه شده در بالای این تونل سوار خواهند شد و اتومبیل ها نیز می توانند به راحتی از درون این تونل عبور کنند. به گفته شرکت سازنده، می توان چهار دستگاه از این اتوبوس ها را به یکدیگر متصل کرد و با هر بار حرکت، حدود ۱۲۰۰ نفر را جابجا کرد.

(هایپرلوپ) hyperloop

در این طرح که به نام آقای ایلان ماسک، مدیرعامل بلندپرواز کمپانی های تسلا و اسپیس ایکس سند خورده و هایپرلوپ نام دارد، مسافران و یا محموله های باری، با سرعتی بسیار بالا و نزدیک ۱۱۵۰ کیلومتر بر ساعت از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا خواهند شد. در این نوع از حمل و نقل، کپسول هایی درون لوله هایی که در آن شرایط خلأ حکمفرماست قرار می گیرند و بدین ترتیب، هیچ اصطکاکی مانع از حرکت سریع کپسول ها درون این لوله ها نخواهند شد. آقای Dirk Ahlborn، مدیرعامل تکنولوژی های حمل و نقل هایپرلوپ چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است استفاده از این سرویس حمل و نقل در آینده برای مسافران رایگان باشد و در عوض، هزینه ها از ارسال کننده های کالاها گرفته شود. گفته می شود که این طرح تا سال ۲۰۱۹ از آزمایشگاه ها به دنیای واقعی ما انسان ها راه خواهد یافت که در صورت تحقق این امر، می تواند فاصله ۶۱۰ کیلومتری را در کمتر از ۳۰ دقیقه بپیماید.

(سیستم حمل و نقل ماژولار) Clip-Air

شاید به جرأت بتوان Clip-Air را یکی از جالب‌ترین طرح های ارائه شده دانست؛ سیستم حمل و نقل ماژولاری که از چند کپسول بزرگ برای جابجایی مسافران و محموله های باری استفاده می کند. این وسیله به گونه ای طراحی شده است که می تواند به راحتی از هواپیما به کشتی و یا قطار تغییر شکل دهد و سفری فراموش نشدنی را برای مسافران به ارمغان آورد. مسافران Clip-Air می توانند در طول سفر و با خیالی آسودده غذا بخورند، بخوابند و از مناظر دیدنی اطراف لذت ببرند.