23+

مثل اینکه بسته شدن سایت های دانلود به نفع vod ها نبوده که هیچ به ضررشون هم بوده ! این خبر نشان دهنده عمق فاجعه است :

از روز چهارشنبه سایت‌های ایرانی که کاربران می‌توانستند از آن‌ها فیلم‌های خارجی دانلود کنند، بسته شده است. شایعات حاکی از این بود که شبکه‌های نمایش خانگی (vod) از این سایت‌ها شکایت کرده‌اند و بنا بر شکایت آن‌ها این سایت‌ها بسته شده‌اند. از آن‌جایی که هیچ‌کدام از سایت‌های فعال در ایران، چه آن‌هایی که قانونی هستند و چه آن‌هایی که فیلم‌ها را برای دانلود می‌گذارند قانون کپی رایت را رعایت نمی‌کنند بسیاری معترض شده‌اند که اصلا شبکه‌های نمایش خانگی چه حقی برای شکایت از این سایت‌ها داشته‌اند. پای نتفلیکس هم به ماجرا باز شده است.

طبعا بسته شدن سایت‌هایی که فیلم‌های خارجی را برای دانلود می‌گذاشتند برای سینمادوستان که این سایت‌ها تنها منبع‌شان برای وصل شدن به سینمای روز جهان و دیدن فیلم‌های خارجی بود، در حد یک فاجعه است در نتیجه مردم از روز چهارشنبه شروع به ریپورت کردن صفحه‌های شبکه‌های نمایش خانگی در شبکه‌های اجتماعی کردند. اولین نتیجه‌اش این شد که شبکه‌های نمایش خانگی مجبور شدند صفحات‌شان را پرایوت کرده و از حالت عمومی خارج کنند.

اما دومین نتیجه که مهم‌تر بود واکنش صفحه‌ی اینستاگرامی نتفلیکس آمریکا به این ماجرا بود. شبکه‌ی نت‌فلیکس که گویا تا امروز نمی‌دانسته که شبکه‌های نمایش خانگی ایرانی بدون اجازه فیلم‌ها و سریال‌های این شبکه را پخش می‌کنند نوشته که: ظاهرا سایت نماوا از ما دزدی می‌کند.

آن‌ها طعنه‌ای هم زده‌اند و عکسی از پل راد، بازیگر نقش اصلی فیلم «مرد مورچه‌ای» (Ant man) گذاشته‌اند که در پارودی Aunt man (مرد خاله‌ای) هم بازی کرده بود و به طعنه آن را به شبکه‌ی نماوا تقدیم کردند.

کاربران ایرانی هزاران کامنت زیر این پست نتفلیکس گذاشته‌اند و سایت فیلیمو را هم به این فهرست اضافه کرده‌اند. به علاوه همگی از این که این سایت‌ها بدون کپی رایت این آثار را پخش می‌کنند ابراز عصبانیت یا ناراحتی کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که هدف این شبکه‌های از بستن سایت‌های دانلود خارجی نه تنها برآورده نشد که خشم بیشتر کاربران را هم به دنبال داشت.

نکته‌ی بامزه‌ی دیگر این که وزیر ارتباطات، آقای جهرمی در توییتر مورد حمله قرار گرفته بود که خودش با انتشار پستی نوشت که در ماجرای قطع سرورهای این سایت‌ها هیچ نقشی ندارد.

نکته‌ی دیگر این که این سایت‌ها فیلتر نشده‌اند که با فیلترشکن بتوان از آن‌ها فیلم دانلود کرد بلکه سرورهای آن‌ها را از دسترس خارج کرده‌اند و در نتیجه علیرغم ورود به صفحه‌هایشان نمی‌شود فیلمی را دانلود کرد.

منبع : دیجی کالا

خوشحال میشم نظرتان خودتون رو در پست من درباره این مطلب بیان کنید